X. ročník Memoriálu generála Jaroslava Hradila v rapid šachu 2023

Tradiční Memoriál generála Hradila v rapid šachu, který pořádala Unie armádních sportovních klubů, byl uspořádán k připomenutí osobnosti generála Jaroslava Hradila, dlouholetého organizátora armádního šachu a předsedy šachového klubu Ústředního domu armády (ÚDA) Praha, předchůdce dnešního šachového oddílu TJ DUKLA Praha. Generál Hradil byl rovněž dlouholetým kapitánem šachového družstva ÚDA, které bylo mnohonásobným přeborníkem Československa. Angažoval se také v Pražském šachovém svazu, kde byl předsedou komise rozhodčích.

V sobotu 4. listopadu 2023 se konal již 10. ročník turnaje, kterého se zúčastnilo celkově 53 šachistů z České republiky a Ukrajiny. Turnaj byl kvalitně obsazen, mezi účastníky byl jeden mezinárodní mistr a dva mistři FIDE.

Turnaj se konal v prostorách restaurace Vojenského ubytovacího zařízení v ulici Pod Juliskou 7, Praha 6. Turnaj byl zahájen v 10 hodin dopoledne a hrálo se celý den. V sedmi kolech bylo sehráno celkem 182 partií a turnaj skončil v 17:00 odpoledne.

Vítězem se stal po zásluze favorit – ukrajinský mistr Taron Shagbazyan se ziskem 6,5 bodu ze sedmi partií, 2. místo získal s 6 body mezinárodní mistr Kirill Burdalev z DP Praha a na 3. místo se propracoval s 5,5 body mladý Matouš Hlavina z Říčan. Z hráčů Dukly si nejlépe vedl mistr Jiří Bauma, který svým 5. místem přesně potvrdil své nasazení. Ostatní hráči Dukly skončili buď podle svého ratingu nebo mírně pod svými možnostmi, ale takové už jsou šachy.

Nejlepší ženou turnaje byla nadějná Sofia Markina ze ŠK Aurora, nejlepším seniorem se stal Jan Pešout z TJ Pankrác a kategorii mládeže vyhrál již zmíněný Matouš Hlavina z Klubu šachistů Říčany 1925.

Turnaj proběhl v klidné přátelské atmosféře bez jakýchkoliv problémů nebo sporů.

K dosažení úspěšného a hladkého průběhu akce významně přispěla podpora MČ Praha 6, za kterou je nutné poděkovat, neboť významně pomohla k finančnímu zajištění turnaje. Všechny poskytnuté finanční prostředky byly vynaloženy účelně a s ohledem na hospodárnost.

Mgr. Imrich Bugár, předseda UNIASK ČR, z.s.